Kasy fiskalne online pod znakiem zapytania

  • Home
  • Kasy fiskalne
  • Kasy fiskalne online pod znakiem zapytania

za stroną https://www.posnet.com.pl/wazne-daty (data publikacji 05.02.2019)

 

Ważne daty

Według najnowszych informacji, przedstawionych na posiedzeniu Podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego, do obowiązku prowadzenia ewidencji za pośrednictwem kas online podatnicy byliby zobowiązani w następujących terminach.
W pierwszym etapie obowiązywania nowych przepisów – od 1 stycznia 2020 roku:
1. Świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych;
2. Sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
Po pół roku od początku obowiązywania nowych przepisów – od 1 lipca 2020 roku:
3. Świadczenia usług zw. z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
4. Sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
Po roku od początku obowiązywania nowych przepisów – od 1 stycznia 2021 roku:
5. Świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Kasy fiskalne online pod znakiem zapytania

cytując serwis www.prawo.pl (data publikacji 10.01.2019)

Resortowi finansów zależało jakiś czas temu na szybkim wprowadzeniu obowiązku stosowania przez podatników kas online. Miałyby one automatycznie łączyć się z serwerami resortu i na bieżąco przesyłać dane dotyczące sprzedaży. Projekt nowelizacji ustawy o VAT i Prawa o miarach trafił nawet do Sejmu. Zakładał, że kasy online zaczną być stosowane od 1 października 2018 r. 15 czerwca 2018 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu. Od tamtej pory nic się z nim nie dzieje.

Potwierdził to Janusz Cichoń, poseł PO, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych. – Dziwię się bardzo, że projekt utknął w martwym punkcie i nikomu nie zależy na jego uchwaleniu. Przypuszczam, że ma to związek z faktem, że ciągle nie ma zapowiadanego od jakieś czasu centralnego rejestru faktur. Kasy i rejestr z pewnością pomogłyby w uszczelnieniu systemu podatkowego – powiedział w rozmowie z Prawo.pl.

Zdaniem Janiny Fornalik, doradcy podatkowego, partnera w MDDP, prace legislacyjne dotyczące zmian dotyczących kas fiskalnych online zostały odłożone z uwagi na inne pilne tematy. Ekspertka zwraca uwagę, że prawdopodobnie o odsunięciu w czasie tych zmian zdecydowały również względy techniczne, czyli konieczność przygotowania zaawansowanego systemu informatycznego, który miałby obsługiwać Centralne Repozytorium Kas. – Moim zdaniem ten temat jednak będzie miał ciąg dalszy. Jest to z pewnością kierunek, w którym zmierza nie tylko polski fiskus – wprowadzenie elektronicznych rozliczeń podatkowych i ich automatyzacja weryfikacja przez organy podatkowe. Wymaga to jednak zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Takie narzędzia są niezbędne do skutecznej kontroli, a tym samym ograniczenia oszustw i nadużyć podatkowych – podsumowuje Fornalik.